Vicor Corporation VE-21B-IX-B1
VE-21B-IX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21B-IX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W
Datasheet Download
VE-21B-IX-B1.pdf
Availability of VE-21B-IX-B1
QUANTITY
VE-21B-IX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21B-IX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21B-IX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)789mA
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21B-IX-B1
Related LinksVE-21B, VE-21B-IX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21B-IX-B1 Details Description
Related parts for VE-21B-IX-B1
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 28-SOIC datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
RES 43 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 4A 8DFN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
BOX HEADER, 0.079 8 POS datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 2-ROWS-R datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPST-NO .25A 100V datasheet.pdf