Vicor Corporation VE-21B-IX-F1
VE-21B-IX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21B-IX-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W
Datasheet Download
VE-21B-IX-F1.pdf
Availability of VE-21B-IX-F1
QUANTITY
VE-21B-IX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21B-IX-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21B-IX-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)789mA
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21B-IX-F1
Related LinksVE-21B, VE-21B-IX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21B-IX-F1 Details Description
Related parts for VE-21B-IX-F1
DIODE ZENER 15V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RING 16-20 AWG #8 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A TO252-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
PANEL ANT YAGI 1.5M N FML datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 3X72" A MED datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS PNL MNT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRGHT PIN datasheet.pdf