Vicor Corporation VE-21B-MV-F4
VE-21B-MV-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21B-MV-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W
Datasheet Download
VE-21B-MV-F4.pdf
Availability of VE-21B-MV-F4
QUANTITY
VE-21B-MV-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21B-MV-F4
Internal Part NumberEIS-VE-21B-MV-F4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.58A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21B-MV-F4
Related LinksVE-21B, VE-21B-MV-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21B-MV-F4 Details Description
Related parts for VE-21B-MV-F4
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24DIP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 2.7A SOT-363 datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
PNEUM SEQ SUB-BASE CLP REAR 5/32 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
SSR IP00 280VAC/5A 21-27VDC datasheet.pdf
3KW 480V G5 SERIES SRV DRV datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf