Vicor Corporation VE-21B-MW-F1
VE-21B-MW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21B-MW-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W
Datasheet Download
VE-21B-MW-F1.pdf
Availability of VE-21B-MW-F1
QUANTITY
VE-21B-MW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21B-MW-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21B-MW-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.05A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21B-MW-F1
Related LinksVE-21B, VE-21B-MW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21B-MW-F1 Details Description
Related parts for VE-21B-MW-F1
IC 1-PORT T1 SERIAL TXCVR 28PLCC datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND 0.050 MULTI 100' datasheet.pdf
SWITCH JOYSTICK 5POS 6000 SERIES datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1PF 100V 1210 datasheet.pdf
VARISTOR 900V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RULER FOLDING 6FT OUTSIDE READ datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FILTER EMI 2200PF RADIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 35W datasheet.pdf