Vicor Corporation VE-21B-MX-F4
VE-21B-MX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21B-MX-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W
Datasheet Download
VE-21B-MX-F4.pdf
Availability of VE-21B-MX-F4
QUANTITY
VE-21B-MX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21B-MX-F4
Internal Part NumberEIS-VE-21B-MX-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)789mA
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21B-MX-F4
Related LinksVE-21B, VE-21B-MX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21B-MX-F4 Details Description
Related parts for VE-21B-MX-F4
SWITCH KNOB MOM 2POS SPST BLACK datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 40V 100MA SC70-3 datasheet.pdf
CONNECTOR BERGSTIK II .100" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO41 datasheet.pdf
IC SMART CARD 4KB EEPROM FFC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
HEATSHRINK FP303MS 3/4-75' WHITE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.7 OHM 1% 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V T/H datasheet.pdf