Vicor Corporation VE-21B-MY-B1
VE-21B-MY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21B-MY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W
Datasheet Download
VE-21B-MY-B1.pdf
Availability of VE-21B-MY-B1
QUANTITY
VE-21B-MY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21B-MY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21B-MY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)526mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21B-MY-B1
Related LinksVE-21B, VE-21B-MY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21B-MY-B1 Details Description
Related parts for VE-21B-MY-B1
RES ARRAY 2 RES 100 OHM 0404 datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC HOT SWAP CTLR PWR SEQ 24QSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 0.825 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE DIFF 1" H2O 4SIP datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL RGHT WK datasheet.pdf
A600 SZ 2 RCPT 150/150/13C2 datasheet.pdf
CTV 6C 6#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf