Vicor Corporation VE-21B-MY-S
VE-21B-MY-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21B-MY-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W
Datasheet Download
VE-21B-MY-S.pdf
Availability of VE-21B-MY-S
QUANTITY
VE-21B-MY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21B-MY-S
Internal Part NumberEIS-VE-21B-MY-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)526mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21B-MY-S
Related LinksVE-21, VE-21B-MY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21B-MY-S Details Description
Related parts for VE-21B-MY-S
OPTOISO 5KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN HEADER BP 150POS 10COL GOLD datasheet.pdf
KEY BAR datasheet.pdf
RES 39K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf