Vicor Corporation VE-21B-MY-S
VE-21B-MY-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21B-MY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W
Datasheet Download
VE-21B-MY-S.pdf
Availability of VE-21B-MY-S
QUANTITY
VE-21B-MY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21B-MY-S
Internal Part NumberEIS-VE-21B-MY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)526mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21B-MY-S
Related LinksVE-21, VE-21B-MY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21B-MY-S Details Description
Related parts for VE-21B-MY-S
IC CODE HOPP ENCODR 15FUNC 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 1K OHM 10SIP datasheet.pdf
CAP CER 820PF 150V 1111 datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 5VIN 3.3VOUT SMD datasheet.pdf
CONTACT DSUB SKT 20-24AWG CRIMP datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SRL/SPI 250M 48QFN datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 10K OHM 10SIP datasheet.pdf