Vicor Corporation VE-21D-CW-B1
VE-21D-CW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21D-CW-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W
Datasheet Download
VE-21D-CW-B1.pdf
Availability of VE-21D-CW-B1
QUANTITY
VE-21D-CW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21D-CW-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21D-CW-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.18A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21D-CW-B1
Related LinksVE-21D, VE-21D-CW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21D-CW-B1 Details Description
Related parts for VE-21D-CW-B1
OPTOISO 3.75KV GATE DRVR 8DIP GW datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 36VOUT 50W datasheet.pdf
RES 5 OHM 8W 0.02% TO220 datasheet.pdf