Vicor Corporation VE-21D-CW-B1
VE-21D-CW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21D-CW-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W
Datasheet Download
VE-21D-CW-B1.pdf
Availability of VE-21D-CW-B1
QUANTITY
VE-21D-CW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21D-CW-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21D-CW-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.18A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21D-CW-B1
Related LinksVE-21D, VE-21D-CW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21D-CW-B1 Details Description
Related parts for VE-21D-CW-B1
KEY PAD 12 KEY COMMON SEALED datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ DL SYNC 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 6.81 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 166MHZ FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf