Vicor Corporation VE-21D-CW-F2
VE-21D-CW-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21D-CW-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W
Datasheet Download
VE-21D-CW-F2.pdf
Availability of VE-21D-CW-F2
QUANTITY
VE-21D-CW-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21D-CW-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21D-CW-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.18A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21D-CW-F2
Related LinksVE-21D, VE-21D-CW-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21D-CW-F2 Details Description
Related parts for VE-21D-CW-F2
IC ADC 24BIT 2CH MICROPWR 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CURRENT LIMITER 150A 32V FAST datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 5.0V SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 220 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT CP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf