Vicor Corporation VE-21D-IU-F1
VE-21D-IU-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21D-IU-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W
Datasheet Download
VE-21D-IU-F1.pdf
Availability of VE-21D-IU-F1
QUANTITY
VE-21D-IU-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21D-IU-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21D-IU-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.35A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21D-IU-F1
Related LinksVE-21D, VE-21D-IU-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21D-IU-F1 Details Description
Related parts for VE-21D-IU-F1
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 6W datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
TVS DIODE 140VWM 224VC SOD123 datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf