Vicor Corporation VE-21D-MY-F1
VE-21D-MY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21D-MY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W
Datasheet Download
VE-21D-MY-F1.pdf
Availability of VE-21D-MY-F1
QUANTITY
VE-21D-MY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21D-MY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21D-MY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)588mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21D-MY-F1
Related LinksVE-21D, VE-21D-MY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21D-MY-F1 Details Description
Related parts for VE-21D-MY-F1
FIXED IND 330UH 179MA 4.8 OHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY RF QD 15V SOT-363 datasheet.pdf
EXTENSION JAX datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W EMT3 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 6V datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO221AC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LAMP INCANDESCENT datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf