Vicor Corporation VE-21F-CY-B1
VE-21F-CY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21F-CY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W
Datasheet Download
VE-21F-CY-B1.pdf
Availability of VE-21F-CY-B1
QUANTITY
VE-21F-CY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21F-CY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21F-CY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)694mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21F-CY-B1
Related LinksVE-21F, VE-21F-CY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21F-CY-B1 Details Description
Related parts for VE-21F-CY-B1
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8-DIP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC OPAMP GP 710KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.61 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AD96A000Z4-PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 8W datasheet.pdf