Vicor Corporation VE-21F-EU-F1
VE-21F-EU-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21F-EU-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W
Datasheet Download
VE-21F-EU-F1.pdf
Availability of VE-21F-EU-F1
QUANTITY
VE-21F-EU-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21F-EU-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21F-EU-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21F-EU-F1
Related LinksVE-21F, VE-21F-EU-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21F-EU-F1 Details Description
Related parts for VE-21F-EU-F1
FILTER BANDPASS 2.4GHZ 1008 SMD datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 100W 200V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CABLE DUCT ANGLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf