Vicor Corporation VE-21F-EU-F4
VE-21F-EU-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21F-EU-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W
Datasheet Download
VE-21F-EU-F4.pdf
Availability of VE-21F-EU-F4
QUANTITY
VE-21F-EU-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21F-EU-F4
Internal Part NumberEIS-VE-21F-EU-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21F-EU-F4
Related LinksVE-21F, VE-21F-EU-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21F-EU-F4 Details Description
Related parts for VE-21F-EU-F4
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 29POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 23MM WHT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 28POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
508 TB SPR PLU WF MIDDLE datasheet.pdf
METRAL SHROUD 5X6 datasheet.pdf
SS TIMR RPT CYCLE, 1S, 24VAC datasheet.pdf