Vicor Corporation VE-21F-MV-F3
VE-21F-MV-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21F-MV-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W
Datasheet Download
VE-21F-MV-F3.pdf
Availability of VE-21F-MV-F3
QUANTITY
VE-21F-MV-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21F-MV-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21F-MV-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21F-MV-F3
Related LinksVE-21F, VE-21F-MV-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21F-MV-F3 Details Description
Related parts for VE-21F-MV-F3
TERM SNAP-SPACE #10 STUD UNINSUL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 150K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC DUAL 4BIT BIN RIPPLE 14TSSOP datasheet.pdf
BUZZ MAGNETIC 3.6V SQ 7.50MM SMD datasheet.pdf
LAMP INCAND T-2 TELE SLIDE 24V datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 20-QSOP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NO HNG LVR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 7A PWRFLAT HV datasheet.pdf