Vicor Corporation VE-21F-MY-F3
VE-21F-MY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21F-MY-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W
Datasheet Download
VE-21F-MY-F3.pdf
Availability of VE-21F-MY-F3
QUANTITY
VE-21F-MY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21F-MY-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21F-MY-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)694mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21F-MY-F3
Related LinksVE-21F, VE-21F-MY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21F-MY-F3 Details Description
Related parts for VE-21F-MY-F3
CONN HEADER .100 SNGL STR 31POS datasheet.pdf
IC INTERFACE LINE 3.3V 48LQFP datasheet.pdf
THYRISTOR DISC 2400V 2300A TBK datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN ADAPTER 9P-9P F-M PNL MNT datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 24 IN 16 OUT 24V datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 1KVDC QC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSHRINK DUAL WALL 32MM 3.93" datasheet.pdf