Vicor Corporation VE-21H-IU-S
VE-21H-IU-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21H-IU-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W
Datasheet Download
VE-21H-IU-S.pdf
Availability of VE-21H-IU-S
QUANTITY
VE-21H-IU-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21H-IU-S
Internal Part NumberEIS-VE-21H-IU-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.85A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21H-IU-S
Related LinksVE-21, VE-21H-IU-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21H-IU-S Details Description
Related parts for VE-21H-IU-S
RES 53.6 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A 8SON datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC CPLD 1056MC 9.35NS 132CSBGA datasheet.pdf
CABLE 36CKT 4-1 IPASS 28AWG 1M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH OCTAL D 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR 22POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf