Vicor Corporation VE-21H-IY-S
VE-21H-IY-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21H-IY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W
Datasheet Download
VE-21H-IY-S.pdf
Availability of VE-21H-IY-S
QUANTITY
VE-21H-IY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21H-IY-S
Internal Part NumberEIS-VE-21H-IY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)962mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21H-IY-S
Related LinksVE-21, VE-21H-IY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21H-IY-S Details Description
Related parts for VE-21H-IY-S
IC TXRX RS232 5V ESD-PROT 16-DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf
FUSE GLASS 20A 32VAC/VDC 5PK CRD datasheet.pdf
VARISTOR 389V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.8A 36 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf