Vicor Corporation VE-21H-MX-B1
VE-21H-MX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21H-MX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W
Datasheet Download
VE-21H-MX-B1.pdf
Availability of VE-21H-MX-B1
QUANTITY
VE-21H-MX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21H-MX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21H-MX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.44A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21H-MX-B1
Related LinksVE-21H, VE-21H-MX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21H-MX-B1 Details Description
Related parts for VE-21H-MX-B1
POWER RES 100 OHM 175W 10% ADJ datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 430MA 420 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1.5W DO215AA datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 20MHZ 8UDFN datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS R/A DL NATURAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 12PIN SLD CUP datasheet.pdf
2X3 LNL SHLD PLUG KIT W/O PVS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 18.5V 10W datasheet.pdf