Vicor Corporation VE-21J-EX-B1
VE-21J-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21J-EX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W
Datasheet Download
VE-21J-EX-B1.pdf
Availability of VE-21J-EX-B1
QUANTITY
VE-21J-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21J-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21J-EX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21J-EX-B1
Related LinksVE-21J, VE-21J-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21J-EX-B1 Details Description
Related parts for VE-21J-EX-B1
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MALE 14AWG INVERTED CONVER datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 18POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
762 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
HEAT SHRINKABLE CAP 3.2MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS datasheet.pdf