Vicor Corporation VE-21J-EX-F3
VE-21J-EX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21J-EX-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W
Datasheet Download
VE-21J-EX-F3.pdf
Availability of VE-21J-EX-F3
QUANTITY
VE-21J-EX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21J-EX-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21J-EX-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21J-EX-F3
Related LinksVE-21J, VE-21J-EX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21J-EX-F3 Details Description
Related parts for VE-21J-EX-F3
IC REG BUCK 3.3V 2.5A 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
SWITCH DIP SPDT SLIDE 3POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 80V RADIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 10V 2917 datasheet.pdf