Vicor Corporation VE-21J-IU-S
VE-21J-IU-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21J-IU-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
VE-21J-IU-S.pdf
Availability of VE-21J-IU-S
QUANTITY
VE-21J-IU-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21J-IU-S
Internal Part NumberEIS-VE-21J-IU-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.56A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21J-IU-S
Related LinksVE-21, VE-21J-IU-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21J-IU-S Details Description
Related parts for VE-21J-IU-S
KIT SMALL WALL MOUNTING BRACKET datasheet.pdf
BOARD WEBENCH BUILD IT LM2595 datasheet.pdf
R/A REC POWERBLADE datasheet.pdf
MODULE PIP 40A 3-5.25V 22SMD datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 5NS 256FPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
WIRELESS GEN MAINTENANCE SYSTEM datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 25A 125V datasheet.pdf
SWITCH DIP SPST 2POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf