Vicor Corporation VE-21J-IW-S
VE-21J-IW-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-21J-IW-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W
Datasheet Download
VE-21J-IW-S.pdf
Availability of VE-21J-IW-S
QUANTITY
VE-21J-IW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21J-IW-S
Internal Part NumberEIS-VE-21J-IW-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21J-IW-S
Related LinksVE-21, VE-21J-IW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21J-IW-S Details Description
Related parts for VE-21J-IW-S
IC FILTR 8TH ORDR LOWPASS 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FEMALE CRIMP datasheet.pdf
DF11 .ABDBP150C0.0010.01 15A datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 1W HOOK datasheet.pdf
GASKET datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 5W SMBJ datasheet.pdf