Vicor Corporation VE-21J-IY-B1
VE-21J-IY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21J-IY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W
Datasheet Download
VE-21J-IY-B1.pdf
Availability of VE-21J-IY-B1
QUANTITY
VE-21J-IY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21J-IY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21J-IY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.39A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21J-IY-B1
Related LinksVE-21J, VE-21J-IY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21J-IY-B1 Details Description
Related parts for VE-21J-IY-B1
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 750MA 220 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER .062 6POS PCB 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 221 OHM 1% AXL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 25W DPAK datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW SOD123FL datasheet.pdf