Vicor Corporation VE-21K-CV-F3
VE-21K-CV-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21K-CV-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W
Datasheet Download
VE-21K-CV-F3.pdf
Availability of VE-21K-CV-F3
QUANTITY
VE-21K-CV-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21K-CV-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21K-CV-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21K-CV-F3
Related LinksVE-21K, VE-21K-CV-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21K-CV-F3 Details Description
Related parts for VE-21K-CV-F3
HEX KEY T-HANDLE 2MM 4.9" datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 2PL QC 1MM SNAP-IN datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
LED PM INDICATOR PROMINENT YLW datasheet.pdf
CAP CER 8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 48VOUT 25W datasheet.pdf
BLZ 7.62HP/02/180 SN BK BX datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 830MA 110 MOHM datasheet.pdf
MICRO 51C S 8" WHT NI datasheet.pdf
TRANS PNP 350V 0.5A SOT23 datasheet.pdf