Vicor Corporation VE-21K-CW-F4
VE-21K-CW-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21K-CW-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W
Datasheet Download
VE-21K-CW-F4.pdf
Availability of VE-21K-CW-F4
QUANTITY
VE-21K-CW-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21K-CW-F4
Internal Part NumberEIS-VE-21K-CW-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21K-CW-F4
Related LinksVE-21K, VE-21K-CW-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21K-CW-F4 Details Description
Related parts for VE-21K-CW-F4
06P UMNL ASSY MOD HSG VO datasheet.pdf
CBL RIBN 14COND 0.039 GRAY 300' datasheet.pdf
CORD SJT 18AWG 3COND 3M datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 720MA 430 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 7.62MM OR datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP CER 3500PF 5KV Y5U NONSTND datasheet.pdf