Vicor Corporation VE-21K-CX-F4
VE-21K-CX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21K-CX-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W
Datasheet Download
VE-21K-CX-F4.pdf
Availability of VE-21K-CX-F4
QUANTITY
VE-21K-CX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21K-CX-F4
Internal Part NumberEIS-VE-21K-CX-F4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.88A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21K-CX-F4
Related LinksVE-21K, VE-21K-CX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21K-CX-F4 Details Description
Related parts for VE-21K-CX-F4
RES SMD 0.068 OHM 1% 1/2W 0815 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC BUFFER CLK 8OUT 3.3V 16-TSSOP datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO18 0.120" datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/04/180G 1.5SN BK datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LED 3MM RD/GN WHT DIFF BI-LEVEL datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf