Vicor Corporation VE-21K-CY-F1
VE-21K-CY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21K-CY-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W
Datasheet Download
VE-21K-CY-F1.pdf
Availability of VE-21K-CY-F1
QUANTITY
VE-21K-CY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21K-CY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21K-CY-F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21K-CY-F1
Related LinksVE-21K, VE-21K-CY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21K-CY-F1 Details Description
Related parts for VE-21K-CY-F1
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 0.082UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 5A FIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.6A TO-220-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf