Vicor Corporation VE-21K-CY-F1
VE-21K-CY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21K-CY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W
Datasheet Download
VE-21K-CY-F1.pdf
Availability of VE-21K-CY-F1
QUANTITY
VE-21K-CY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21K-CY-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21K-CY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21K-CY-F1
Related LinksVE-21K, VE-21K-CY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21K-CY-F1 Details Description
Related parts for VE-21K-CY-F1
IC PREC CLOCK MULTIPLIER 63CBGA datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 36"L X 24"W datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
SOCKET CONTACT 16-14AWG CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf