Vicor Corporation VE-21K-EU-F2
VE-21K-EU-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21K-EU-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W
Datasheet Download
VE-21K-EU-F2.pdf
Availability of VE-21K-EU-F2
QUANTITY
VE-21K-EU-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21K-EU-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21K-EU-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21K-EU-F2
Related LinksVE-21K, VE-21K-EU-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21K-EU-F2 Details Description
Related parts for VE-21K-EU-F2
IC BUS SWITCH 8BIT 20-TSSOP datasheet.pdf
DSUB GUIDE PIN PLATE FEMALE datasheet.pdf
CAP SILICON 2.7PF 5% 50V 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 1-9 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 630V C0G 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 186 OHM 1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CABLE CORE RIBBON/FLEX datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf