Vicor Corporation VE-21K-EX-F2
VE-21K-EX-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21K-EX-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W
Datasheet Download
VE-21K-EX-F2.pdf
Availability of VE-21K-EX-F2
QUANTITY
VE-21K-EX-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21K-EX-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21K-EX-F2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.88A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21K-EX-F2
Related LinksVE-21K, VE-21K-EX-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21K-EX-F2 Details Description
Related parts for VE-21K-EX-F2
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
HD EJECT RA TH datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156" datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC HALL LATCH SWITCH SIP-3 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf