Vicor Corporation VE-21K-EX-F3
VE-21K-EX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21K-EX-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W
Datasheet Download
VE-21K-EX-F3.pdf
Availability of VE-21K-EX-F3
QUANTITY
VE-21K-EX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21K-EX-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21K-EX-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.88A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21K-EX-F3
Related LinksVE-21K, VE-21K-EX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21K-EX-F3 Details Description
Related parts for VE-21K-EX-F3
BASE TOP TILT USE W/FRAME 1564A2 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 22MA 100 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
MEMORY CARD STANDARD SD 1GB datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 14POS DL .100 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS VERT GOLD .100 datasheet.pdf
IC SOUND PROCESSOR 3CH SOP18 datasheet.pdf
CAP ARRAY 68PF 100V NP0 0612 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
TV 61C 61#20 SKT PLUG datasheet.pdf
POWER SUPPLY 60W datasheet.pdf