Vicor Corporation VE-21K-IU-B1
VE-21K-IU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21K-IU-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W
Datasheet Download
VE-21K-IU-B1.pdf
Availability of VE-21K-IU-B1
QUANTITY
VE-21K-IU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21K-IU-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21K-IU-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21K-IU-B1
Related LinksVE-21K, VE-21K-IU-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21K-IU-B1 Details Description
Related parts for VE-21K-IU-B1
RES SMD 56 OHM 0.5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 900KHZ 16SO datasheet.pdf
IC GATE ULP-A UNIV 2INP 6-MCRPAK datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP POLYMER 1000UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ4 M32 datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.0GHZ 425TEPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35 datasheet.pdf