Vicor Corporation VE-21K-IV-B1
VE-21K-IV-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21K-IV-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W
Datasheet Download
VE-21K-IV-B1.pdf
Availability of VE-21K-IV-B1
QUANTITY
VE-21K-IV-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21K-IV-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21K-IV-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21K-IV-B1
Related LinksVE-21K, VE-21K-IV-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21K-IV-B1 Details Description
Related parts for VE-21K-IV-B1
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TERM EDGE DUOTYNE 18-22AWG CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
PANEL INNER STEEL 8.5X7.3 datasheet.pdf
RES 1.25K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
ALARM ANNUNCIATOR datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 8COL datasheet.pdf
Connector Header 36 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf