Vicor Corporation VE-21K-IV-B1
VE-21K-IV-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21K-IV-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W
Datasheet Download
VE-21K-IV-B1.pdf
Availability of VE-21K-IV-B1
QUANTITY
VE-21K-IV-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21K-IV-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21K-IV-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21K-IV-B1
Related LinksVE-21K, VE-21K-IV-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21K-IV-B1 Details Description
Related parts for VE-21K-IV-B1
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 62POS 3A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 69MM datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.1A 170 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 350VWM 564VC PLAD datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D SOL datasheet.pdf
CAP POLY 220UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf