Vicor Corporation VE-21K-IW-F3
VE-21K-IW-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21K-IW-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W
Datasheet Download
VE-21K-IW-F3.pdf
Availability of VE-21K-IW-F3
QUANTITY
VE-21K-IW-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21K-IW-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21K-IW-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21K-IW-F3
Related LinksVE-21K, VE-21K-IW-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21K-IW-F3 Details Description
Related parts for VE-21K-IW-F3
IC SUPERVISOR MPU SOT23-5 datasheet.pdf
IC CONTROLLER INTEL 32QFN datasheet.pdf
STRAIN GAUGE 350OHM LINEAR 1=5PC datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 90.9 OHM 1% 20W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf