Vicor Corporation VE-21K-IY-F3
VE-21K-IY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21K-IY-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W
Datasheet Download
VE-21K-IY-F3.pdf
Availability of VE-21K-IY-F3
QUANTITY
VE-21K-IY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21K-IY-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21K-IY-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21K-IY-F3
Related LinksVE-21K, VE-21K-IY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21K-IY-F3 Details Description
Related parts for VE-21K-IY-F3
CONN EDGECARD 88POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN BCKSHLL/CBL CLMP R/A 42POS datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 4SLOT 4POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 350V SCREW datasheet.pdf
BCZ 3.81/07/180F SN GN BX datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 330MA 1.35 OHM datasheet.pdf
TAB,250 MAG-MATE SLIM LN 27-24 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf