Vicor Corporation VE-21K-IY-F4
VE-21K-IY-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21K-IY-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W
Datasheet Download
VE-21K-IY-F4.pdf
Availability of VE-21K-IY-F4
QUANTITY
VE-21K-IY-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21K-IY-F4
Internal Part NumberEIS-VE-21K-IY-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21K-IY-F4
Related LinksVE-21K, VE-21K-IY-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21K-IY-F4 Details Description
Related parts for VE-21K-IY-F4
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CABLE PIN datasheet.pdf
IC LI-ION BATT PROTECT 16-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 1.05A 90 MOHM datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 5POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 4.22 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
FUSED MODULAR PROBES 10A/600V PA datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.013UF RADIAL datasheet.pdf