Vicor Corporation VE-21K-MX-F1
VE-21K-MX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21K-MX-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W
Datasheet Download
VE-21K-MX-F1.pdf
Availability of VE-21K-MX-F1
QUANTITY
VE-21K-MX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21K-MX-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21K-MX-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.88A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21K-MX-F1
Related LinksVE-21K, VE-21K-MX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21K-MX-F1 Details Description
Related parts for VE-21K-MX-F1
T-1 3/4 LED SPACER 3/16" datasheet.pdf
HEX STANDOFF 8-32 BRASS 3/8" datasheet.pdf
PROGRAMMER UNIVERSAL 40-PIN datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 5K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf