Vicor Corporation VE-21K-MY-F2
VE-21K-MY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21K-MY-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W
Datasheet Download
VE-21K-MY-F2.pdf
Availability of VE-21K-MY-F2
QUANTITY
VE-21K-MY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21K-MY-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21K-MY-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21K-MY-F2
Related LinksVE-21K, VE-21K-MY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21K-MY-F2 Details Description
Related parts for VE-21K-MY-F2
AC/DC CONVERTER 24V 40W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 50MA 500 MOHM datasheet.pdf
MODULE JUPITER 31 GPS W/R/A OSX NEW AND UNUSED datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V S2H 0805 datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 7.37MM datasheet.pdf
A4 50W 2500P/R INCREMENTAL datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T766 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 2.5A datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf
HD-BNC TO BNC STRT PLUG 48" datasheet.pdf