Vicor Corporation VE-21L-CV-F2
VE-21L-CV-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21L-CV-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
VE-21L-CV-F2.pdf
Availability of VE-21L-CV-F2
QUANTITY
VE-21L-CV-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21L-CV-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21L-CV-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21L-CV-F2
Related LinksVE-21L, VE-21L-CV-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21L-CV-F2 Details Description
Related parts for VE-21L-CV-F2
RES SMD 2.74M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FILM GREEN TRF 8"X 15' datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A TO220-3 datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN +/-09VOU datasheet.pdf
SW MIN ACT R/A SPDT PCB 125V datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M12 34MM PNP NO datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
FP0/M--ATM CABLE 50CM datasheet.pdf
FIXED IND 1NH 580MA 150 MOHM SMD datasheet.pdf