Vicor Corporation VE-21L-CV-F3
VE-21L-CV-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21L-CV-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
VE-21L-CV-F3.pdf
Availability of VE-21L-CV-F3
QUANTITY
VE-21L-CV-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21L-CV-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21L-CV-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21L-CV-F3
Related LinksVE-21L, VE-21L-CV-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21L-CV-F3 Details Description
Related parts for VE-21L-CV-F3
IC CIRCUIT RESET PWR-ON SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 500V NP0 2225 datasheet.pdf
CONN TAB 15-17AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
FILTER - EMI/RFI datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
RES 6.04M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL44POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS CABLE PIN datasheet.pdf