Vicor Corporation VE-21L-CW-F2
VE-21L-CW-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21L-CW-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W
Datasheet Download
VE-21L-CW-F2.pdf
Availability of VE-21L-CW-F2
QUANTITY
VE-21L-CW-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21L-CW-F2
Internal Part NumberEIS-VE-21L-CW-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.57A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21L-CW-F2
Related LinksVE-21L, VE-21L-CW-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21L-CW-F2 Details Description
Related parts for VE-21L-CW-F2
JUMPER-H1501TR/A3048S/H1501TR 12 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS LDMOS SOT539B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf