Vicor Corporation VE-21L-EV-F4
VE-21L-EV-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21L-EV-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
VE-21L-EV-F4.pdf
Availability of VE-21L-EV-F4
QUANTITY
VE-21L-EV-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21L-EV-F4
Internal Part NumberEIS-VE-21L-EV-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21L-EV-F4
Related LinksVE-21L, VE-21L-EV-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21L-EV-F4 Details Description
Related parts for VE-21L-EV-F4
CONN HEADER 4POS STR IN-LINE T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8.5NS 119BGA datasheet.pdf
OSC XO 78.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 1507 datasheet.pdf
RF ENGINE F-ANTENNA datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/5V 2A 16TQFN datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
750 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf