Vicor Corporation VE-21L-EY-F3
VE-21L-EY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21L-EY-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W
Datasheet Download
VE-21L-EY-F3.pdf
Availability of VE-21L-EY-F3
QUANTITY
VE-21L-EY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21L-EY-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21L-EY-F3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.79A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21L-EY-F3
Related LinksVE-21L, VE-21L-EY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21L-EY-F3 Details Description
Related parts for VE-21L-EY-F3
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 3V 1W datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 10A TO-220FP datasheet.pdf
RES 150 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-27VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
POE INJECTOR 33.6W DESKTOP datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 100TFBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 27COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf