Vicor Corporation VE-21L-IU-F1
VE-21L-IU-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21L-IU-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W
Datasheet Download
VE-21L-IU-F1.pdf
Availability of VE-21L-IU-F1
QUANTITY
VE-21L-IU-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21L-IU-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21L-IU-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.14A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21L-IU-F1
Related LinksVE-21L, VE-21L-IU-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21L-IU-F1 Details Description
Related parts for VE-21L-IU-F1
CIR BRKR 50A 480VAC 110VDC datasheet.pdf
TERM BLK W/LED 40-60DC/80-120AC datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 1.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
IC REG BCK BST ADJ 0.8A DL 10DFN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 12V datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CIR 25C 25#16 (18-20) FR SKT P datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf