Vicor Corporation VE-21L-IW-F3
VE-21L-IW-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21L-IW-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W
Datasheet Download
VE-21L-IW-F3.pdf
Availability of VE-21L-IW-F3
QUANTITY
VE-21L-IW-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21L-IW-F3
Internal Part NumberEIS-VE-21L-IW-F3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.57A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21L-IW-F3
Related LinksVE-21L, VE-21L-IW-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21L-IW-F3 Details Description
Related parts for VE-21L-IW-F3
POT 20K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 1.21 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - mini AB 2.0 5 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
POWER EDGE 2 SEG MIXED PS SOLDER datasheet.pdf
CABLE TWINAX RG22B 18AWG 1000' datasheet.pdf
DIP-6 SSR 1 FORM A 5300 VRMS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf