Vicor Corporation VE-21L-IX-F1
VE-21L-IX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21L-IX-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
VE-21L-IX-F1.pdf
Availability of VE-21L-IX-F1
QUANTITY
VE-21L-IX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21L-IX-F1
Internal Part NumberEIS-VE-21L-IX-F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21L-IX-F1
Related LinksVE-21L, VE-21L-IX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21L-IX-F1 Details Description
Related parts for VE-21L-IX-F1
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 11.5VC 1.5KE datasheet.pdf
5216 APPLIANCE OUTLET 20A 70C datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN W.FL JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf